Wymagania testowe dla psów terapeutycznych zalecane przez
TDI (Therapy Dogs International)
1. Akceptacja przyjaznej obcej osoby
Test ten pokazuje, że pies pozwala obcej osobie zbliżyć się i porozmawiać z opiekunem w naturalnej, codziennej sytuacji. Egzaminator i opiekun podają sobie ręce i wymieniają kilka grzecznościowych słów. Pies nie powinien okazywać zakłopotania, ani nieśmiałości, nie powinien zmieniać pozycji lub ruszyć w stronę egzaminatora.
2. Spokojne siedzenie podczas głaskania
Test ten pokazuje, że pies pozwala się przyjaznej obcej osobie dotykać podczas spaceru z opiekunem. Pies powinien siedzieć przy nodze opiekuna podczas gdy egzaminator zbliża się i zaczyna go głaskać po głowie i całym ciele. Pies ma akceptować głaskanie i nie okazywać nieśmiałości ani zakłopotania.
3. Wygląd i higiena
Ten test ukazuje jak pies pozwala oglądać się i dokonywać na sobie zabiegów higienicznych przez obcych, takich jak weterynarz, znajomy właściciela lub higienista. Pokazuje też jak wygląda opieka właściciela i jego poczucie odpowiedzialności za psa. Egzaminator ogląda psa, następnie czesze go grzebieniem i szczotką oraz dokładnie sprawdza uszy i przednie łapy.
4. Wyjście na spacer (spacer na luźnej smyczy)
Test ten demonstruje jak opiekun kontroluje psa. Pies może iść po dowolnej stronie właściciela. Następnie wykonuje zwrot w lewo i w prawo oraz obrót wokół, z przynajmniej jednym zatrzymaniem pomiędzy tymi manewrami i zatrzymaniem na końcu. Pies nie musi być prowadzony przez opiekuna na krótkiej smyczy, ani nie musi siadać gdy opiekun się zatrzymuje.
5. Spacer w tłumie
Ten test pokazuje jak pies potrafi poruszać się grzecznie w miejscach publicznych wśród pieszych. Pies z opiekunem spacerują mijając blisko wiele osób (co najmniej trzy). Pies może okazać zainteresowanie obcymi, lecz nie okazując zbytniej wylewności, ani nieśmiałości. Opiekun może mówić do psa podczas tego testu, dodawać mu odwagi lub go nagradzać. Pies nie powinien naciągać smyczy.
6. Siadanie i warowanie na komendę, zostawanie na miejscu
Ten test dowodzi, że pies jest wyszkolony i reaguje na komendy opiekuna do siadania, leżenia i zostania na miejscu ( powinien pozostać w pozycji siad i waruj wybranej przez opiekuna. Opiekun może kazać psu pozostać w pozycji przez rozsądny okres czasu i używać paru komend do siadania i warowania. Na życzenie egzaminatora opiekun każe psu zostać i odchodzi na dystans ok. 7 m. Pies musi pozostać na miejscu lecz może zmienić pozycję.
7. Przychodzenie na wezwanie
Test ten pokazuje, że pies przychodzi na wezwanie opiekuna. Opiekun odchodzi od psa na ok. 3 m. odwraca się i go woła. Może przy tym użyć zachęty skłaniającej psa do podejścia. Może użyć komendy „zostań” lub „czekaj” lub też po prostu odejść bez żadnej instrukcji, zaś egzaminator może w niewielkim stopniu odwracać uwagę psa n.p. głaszcząc go.
8. Reakcja na innego psa
Test ten demonstruje jak pies umie zachować się spokojnie wśród innych psów. Dwaj opiekunowie z psami podchodzą do siebie z odległości ok. 10 m., zatrzymują się i wymieniają kilka słów, a następnie idą razem przez ok. 5 m. Psy powinny okazywać nie więcej niż średnie zainteresowanie sobą.
9. Reakcja na odwracanie uwagi
Test ten pokazuje, że pies jest zawsze pewny siebie w różnych zwykłych zaskakujących sytuacjach, jak n.p. upuszczenie dużej książki lub przebiegający obok człowiek. Pies może okazać chwilowe zainteresowanie, ciekawość lub zaskoczenie, lecz nie może panikować, próbować ucieczki, okazywać agresji albo szczekać.
10. Reakcja na sprzęt medyczny
Pies powinien być testowany w otoczeniu sprzętu medycznego (takiego jak wózki inwalidzkie, kule, laski, balkoniki lub inne elementy wyposażenia zwykle znajdujące się w miejscach rehabilitacji i terapii) w celu zaobserwowania jego reakcji na te przedmioty. Warunki takie powinny być spełnione przy przeprowadzaniu testów 2, 3, 5 lub 9 na życzenie egzaminatora.
11. Zostaw
Opiekun przechodzi z psem na luźnej smyczy obok jedzenia na ziemi (umieszczonego w odległości ok. 1 m) i po odpowiedniej komendzie pies ignoruje jedzenie.
12. Przystosowanie do chorych
Test ten pokazuje pewność siebie psa w towarzystwie ludzi o niepewnym i nierównym kroku, pociągających nogami, ciężko oddychających, kaszlących, sapiących lub z innymi objawami spotykanymi w placówkach zdrowia.
13. Kontrolowana rozłąka
Test ten dowodzi, że pies może jeśli to niezbędne zostać z zaufaną osobą i zachowywać się zgodnie z wyszkoleniem. Egzaminator powinien zaproponować: „Czy chcesz, żebym popilnował twojego psa?” i wziąć smycz od opiekuna. Właściciel powinien zniknąć z pola widzenia psa na ok. 1 min. Pies nie musi pozostawać w pozycji, ale też nie powinien szczekać, skowyczeć, dreptać bez potrzeby lub okazywać żadnych silniejszych emocji, poza niewielkim zdenerwowaniem, czy nerwowością. (...)
tłum. M. Zieliński