Dogoterapia – efektywnośc i bezpieczeństwo pracy psa terapeuty.
(fragmenty)
Magdalena Halkiewicz – Ujazdowska
Fundacja Pomocy Terapeutycznej Cane Pro Humano
Efektywność dogoterapii jako metody wspomagającej szeroko pojętą rehabilitację jest zauważalna w ośrodkach, w których jest ona prowadzona. Opiekunowie dzieci oraz osób starszych, z którymi pracują dogoterapeuci, podkreślają, że pacjenci chętniej współpracują, mają lepszy nastrój, wyczekują spotkania z psem.
Ta metoda terapii kontaktowej, z odpowiednio wyszkolonymi psami, nie tylko przyczynia się do przywracania sprawności, ale przez bezpośredni kontakt z psem rozwija sferę emocjonalną. Uniwersalność dogoterapii opiera się na możliwości wykorzystania psa jako czynnika zwiększającego motywacją do pracy, do wysiłku intelektualnego.
Kontakt z psem polega na całkowitej akceptacji, bez osądzania, jego obecność pomaga w trudnych chwilach, pomaga w samoakceptacji. Natomiast osobom starszym i osamotnionym oprócz utrzymania status quo starzenia/starości fizjologicznej, może implikować przejście do tego stanu ze starzenia/starości patologicznej.
Aby zapewnić rzetelną i fachową pracę zespołu dogoterapeuta + pies, należy bardzo uważnie kontrolować przygotowanie i umiejętności organizacji pracujących w dogoterapii. Ważne jest aby osoby indywidualne oraz organizacje były zrzeszone w Polskim Związku Dogoterapi – organizacji o ogólnopolskim zasięgu, stanowiącej standardy postępowania, szkolenia i wymagania stawianym dogoterapeutom.
PZD wskazuje na różne stopnie wyszkolenia i umiejętności wolontariusza i psa, tak aby Ośrodek korzystający z pracy danej organizacji wiedział czy jest ona kompetentna.
W myśl tych zasad, samodzielnie może prowadzić zajęcia tylko dogoterapeuta*
Należy uczulić wszystkie osoby lub organizacje, robiące kursy i szkolące swoje psy w kierunku dogoterapii, aby były ostrożne w wyborze miejsca ukończenia szkolenia.
Należy wybierać organizacje zrzeszone w Polskim Związku Dogoterapii, który może się pochwalić, że zrzesza osoby, które mają już dwudziestoletnie doświadczenie w dogoterapii., ale jednocześnie dogoetrapia obecnie aktywnie się rozwija w organizacjach związanych z PZD, które przez swoją działalność podnosząc jakościowo i ilościowo dogoterapię w Polsce.
*Dogoterapeutą, w myśl zasad PZD, może pozostać osoba posiadająca doświadczenie w pracy z psem, ponieważ tylko wtedy, nabywa wiedzę praktyczną jak czytać zachowanie psa i jego relację z pacjentem. Taka wiedza jest nieodzowna by zajęcia przebiegały sprawnie i bezpiecznie.