Związek człowieka ze zwierzęciem. (Judith C. Stutts)
Jeśli bolejesz z powodu choroby zwierzęcia, lub rozpaczasz gdy umiera i kiedy już zmarło, nie jesteś w swych reakcjach odosobniony. Niektórzy twierdzą, że ich rozpacz po stracie zwierzęcia jest większa niż po stracie człowieka, i że śmierć zwierzęcia bywa czasem trudniejsza, gdyż towarzyszy jej brak zrozumienia, współczucia i empatii ze strony rodziny, przyjaciół i kolegów.
Mimo iż większość ludzi traktuje swoje zwierzęta jak członków rodziny, często trudno odczuć serdeczne oparcie i współczucie, które zawsze towarzyszy śmierci człowieka. Wielu rozpacza w samotności, gdyż nie maja nikogo z kim mogliby porozmawiać. Niektórzy obawiają się śmieszności w oczach innych, posądzenia o głupotę, lub zachowania odbiegające od normy, chociaż smutek po stracie zwierzęcia i okazywanie współczucia, to zjawiska całkiem normalne.
Kiedy brak nam emocjonalnego oparcia, lub jest ono nieznaczne, nasz smutek staje się przytłaczający. Niektórzy czują ulgę zwierzając się swojemu weterynarzowi, inni szukają pomocy u profesjonalnych psychoterapeutów. Bardzo ważna jest sama możliwość porozmawiania z kimś, kto rozumie związki pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem oraz znaczenie pożegnania dla osoby dotkniętej stratą.
Ci z nas, którzy doświadczyli przyjemności, poczucia bezpieczeństwa, przyjaźni, pociechy i bezinteresownej miłości ze strony zwierzęcia, zdają sobie sprawę z niezwykłości tych związków. Wielu jednak nie zdaje sobie sprawy z głębokości emocji i uczuć pojawiających się w naturalny sposób, gdy związki te zostaną przerwane.
Jak sobie pomóc:
- Pozwól sobie na smutek.
- Postaraj się wyznaczyć sobie czas na żałobę, zdając sobie równocześnie sprawę, że nie
da się tego zaplanować.
- Szukaj pociechy u ludzi, którzy tak jak ty kochają zwierzęta.
- Poszukaj terapeuty jeśli sądzisz, że tylko jego interwencja może ci pomóc. Znajdź
takiego, który rozumie związek człowieka ze zwierzęciem i znaczenie jego przerwania.
- Rozważ wzięcie nowego zwierzęcia, kiedy uznasz, że jesteś na to gotów.
Dziecko i śmierć zwierzęcia (Enid Traisman)
Gdy dziecko doświadcza śmierci ukochanego zwierzęcia, jego reakcje emocjonalne mogą być bolesne i przerażające. Kroki, które należy poczynić, aby pomóc dziecku przeżyć te doświadczenia w sposób korzystny dla jego zdrowia, to:
1. zrozumienie
2. żałoba
3. zachowanie pamięci
Oto kilka sposobów udzielenia pomocy dziecku w osiągnięciu tych celów:
- Przede wszystkim znajdź spokojne miejsce, w którym można bez przeszkód porozmawiać. Powiedz dziecku po prostu, że zwierzę zmarło i co spowodowało jego śmierć. Jeśli to potrzebne wytłumacz co oznacza słowo „umrzeć”. Unikaj przekazywania zbyt wielu szczegółów.
- Odpowiedz na wszelkie pytania zgodnie z prawdą, używając zrozumiałych słów. Odpowiedzi nielogiczne, lub niepełne mogą wzbudzić w dziecku niepokój większy, niż sama prawda.
- Pozwól na uzewnętrznienie uczuć. Dzieci odwzorowują zachowania swoich rodziców. Spróbuj rysować, pisać i rozmawiać o zwierzęciu.
- Unikaj eufemizmów. Unikaj sformułowań takich, jak „odszedł”, „uśpiony”, „zszedł”, lub „utraciliśmy go”. Zamiast nich użyj właściwych słów, jak „umarł”, „przestał oddychać”, co uświadomi, że ciało przestało żyć biologicznie.
- Podziel się swoja wiarą i nadzieją o duszy zwierzęcia. Możesz powiedzieć, że „dusza naszego niezwykłego zwierzęcia jest w niebie z Bogiem”, lub „duch jego trwa w naszych gorących uczuciach i miłości do niego w naszych sercach”, lub „dusza jego jest w przyrodzie”.
Pogrzeb, uroczystości, grzebanie prochów, pomagają w korzystnym dla zdrowia psychicznego zamknięciu doświadczania straty. Można też:
- Założyć „pudełko pamięci” ze zdjęciami, opowieściami i wspomnieniami.
- Zapalić świeczkę, położyć świeże kwiaty i obok specjalne oprawione zdjęcie.
- Posadzić drzewko, lub założyć ogródek i powiesić obrożę jako dzwonek.
- Założyć album fotograficzny, lub zrobić kolaż z fotografii.
- Napisać list pożegnalny, wierszyk, lub piosenkę.
- Narysować pożegnalny obrazek.
- Przekazać pieniądze na wybrany cel charytatywny z przeznaczeniem dla zwierząt.
Dzieci przetrawiają myśli i uczucia poprzez „akcję”. Pomóż swojemu dziecku we właściwy sposób, a przekażesz mu ważny model zachowania w sytuacji, gdy trzeba kogoś pożegnać oraz zasady postępowania w obliczu śmierci, lub innych ważnych zmian związanych ze stratą w przyszłości.
Tłumaczenie ze strony Delta Society
Tłum. Marek Zieliński