Polski Związek Dogoterapii


Idź do treści

CZYTELNIA10

Pomóż psu dobrze przygotować się do pracy terapeutycznej

Skuteczna nauka posłuszeństwa to dobra podstawa, ale daleko nie wszystko. Pies musi czuć się swobodnie w nieznanym środowisku oraz pośród nieznanych dźwięków. Spadający przedmiot czy trzaskające drzwi nie powinny wywołać żadnej reakcji u psa poza zaciekawieniem. Jeśli twój pies dobrze się zapowiada jako terapeuta możesz mu pomóc poprzez budowanie jego zaufania do ciebie.

Przyzwyczajaj psa do różnych sytuacji

Zanim poświęcisz swój czas i energię na zdobycie dla psa certyfikatu przydatności, możesz zawsze wzmocnić jego naturalne zdolności. Oznacza to ogólnie budowanie jego zaufania do ciebie. Powinieneś poświęcić czas przyzwyczajając go do jak najbardziej różnorodnych sytuacji i otoczenia. Można skłonić go do chodzenia po niestabilnej desce, siadać na kracie, wspinać się po trybunach stadionowych (również ze względu na otwartą przestrzeń). Ważne jest, aby pies nauczył się zaufania do twoich decyzji. Pójdź z nim na parking koło supermarketu i pospaceruj pchając hałaśliwy wózek zakupowy. Postój z nim wśród tłumu ludzi pchających takie wózki. Zaufanie twojego psa do ciebie jest prawdopodobnie najważniejszym i najprzyjemniejszym elementem tego doświadczenia.

Jednym z najlepszych miejsc do treningu jest targowisko. Znajduje się ono na ogół na otwartym terenie i jest zwykle bardzo zatłoczone. W przeciwieństwie do parku psy prowadzone są tu na smyczy, co jest dodatkowo sprzyjającą okolicznością. Przechodzący ludzie mają zwyczaj głaskać psa nie pytając o zgodę, a tłok sprawia, że ocierają się o niego. Jeśli w takiej sytuacji twój pies będzie miał problemy oznacza to, że nie nadaje się jeszcze do pracy.

Istnieją kursy przewidujące przyzwyczajanie psa do niezwykłych okoliczności, dźwięków i zapachów, towarzyszących im w pracy z chorymi. Poszukaj też odpowiednich publikacji i stron internetowych.

Zdobądź Certyfikat Psa Uspołecznionego (CGC - Canine Good Citizenship)

Certyfikat ten jest wydawany psom, które przejdą pomyślnie test prawidłowego zachowania. Podczas egzaminu pies nie może okazywać strachu, agresji lub nadmiernej aktywności. Musi umieć siadać, leżeć, przychodzić i pozostawać na komendę, lecz pozycje te nie są tak ściśle zdefiniowane, jak w sformalizowanych przepisach posłuszeństwa. Pies, który przejdzie pomyślnie test niekoniecznie jest gotowy do pracy jako terapeuta, jednak, jeśli go nie zda, definitywnie nie nadaje się do tej pracy.

ze strony Dog-Play

tłum. M. Zieliński


Powrót do treści | Wróć do menu głównego